Prosecco, Madonna, and dancing: Disco held in London's Canterbury Cathedral
The organizers promised that "the cathedral will be spectacularly illuminated", creating "party positive vibes for a feel-good experience".
On August 15th and 16th, discos were held in Canterbury Cathedral in London, timed to coincide with the Feast of the Assumption of the Blessed Virgin Mary. An invitation to a "unique" 80s disco was posted on the Canterbury Cathedral website.
The invitation calls to "dance to hits by Kylie, Madonna, Prince and many other artists of the 80s, in the magnificent, illuminated Nave of Canterbury Cathedral."
Guests were promised "a unique night-out", "some of the UK's best 80s DJs playing your favourite power-pop", and "100s of like-minded 80s fans singing their hearts out whilst wearing state-of-the-art LED headphones."
The event "includes a limited bar offering including cocktails, mini bottles of prosecco, canned drinks, and water." The organizers promised that "the cathedral will be spectacularly illuminated", creating "party positive vibes for a feel-good experience".
Entry to the disco costs £25.95, while VIP entry is £32.95.
Earlier, the UOJ reported that videos of blasphemous dances in vestments were posted on social media in the capital.