მეუ-მ ჩერნივცის უმე-ის საკათედრო ტაძრის "გადასვლა" დააანონსა
ცნობილმა „მღვდელმა“ რომან გრიშჩუკმა, რომელმაც მონაწილეობა მიიღო ბუკოვინაში უმე-ის ეკლესიების მეუ-ში „გადაცემის“ ათეულ შემთხვევაში, თავის ფეისბუქ გვერდზე დაანონსა ღონისძიება ჩერნივცის უმე-ის სულიწმინდის საკათედრო ტაძრის „გადაცემის“ შესახებ. ღონისძიება 16 თებერვალს ქალაქის ცენტრშია დაგეგმილი.
„ჩვენ შევახსენებთ მართლმადიდებელ ბუკოვინელებს, რომ ტაძარი არის მთელი ბუკოვინის გული და ყველა მართლმადიდებელ ბუკოვინელს აქვს უფლება ხმა მისცეს მის გათავისუფლებას მოსკოვის ოკუპაციისგან! – განაცხადა გრიშჩუკმა და ჩერნივცის მოსახლეობას აქტიურობისკენ მოუწოდა. თავის მხრივ, უმე-ის ჩერნივცი-ბუკოვინას ეპარქიამ ტელეგრამ-არხზე აღნიშნა პოლიციის, ასევე უცნობი პირების მობილიზება.
„საკათედრო ტაძართან შეინიოშნება უცნობი პირების შეკრება, ივანო-ფრანკოვსკის რეგისტრირებული ავტობუსები, მობილიზებულია ეროვნული პოლიციის წარმომადგენლები“, - წერს პრესსამსახური და მოუწოდებს საკათედრო ტაძრის საზოგადოებას, შეიკრიბონ ტაძართან.