ჩერნივცის მთავარი ეკლესიები ხელახლა დაარეგისტრირეს იაროსლავ ბოდორიაკს. ფოტო: "Молодий буковинець"
2025 წლის 26 თებერვალს უცნობმა პირებმა ხელახლა დაარეგისტრირეს სამი მთავარი უმე-ის ეკლესია ჩერნივცში: სულიწმინდის ტაძარი, წმინდა ნიკოლოზის ტაძარი და პეტრე-პავლობის ეკლესია, იუწყება უმე-ის Telegram- არხი Orthobuk - православна спільнота УПЦ».
„დღეს 15:10 საათზე ბუკოვინას სამი უდიდესი მართლმადიდებლური სალოცავი ხელახლა დარეგისტრირდა: ბოდორიაკ იაროსლავ ივანოვიჩის, ივანო-ფრანკოვსკის რეგიონის მცხოვრები. „უცნობმა პირებმა შეიტანეს ცვლილებები ერთიან სახელმწიფო რეესტრში და დანიშნეს იაროსლავ ბოროდიაკის პიროვნება უმე-ის წმინდა ნიკოლოზის ეკლესიის ახალ მფლობელად და ახალ დირექტორად, უმე-ის სულიწმინდის საკათედრო ტაძარი და მეუ-ს წმინდა პეტრე-პავლობის ტაძარი“, - განაცხადეს არხის ავტორებმა და სთხოვეს ყველას, ვინც იცნობს ბოროდიაკის არალეგალურ ცნობას.
Youcontrol-ის ცნობით, 26 თებერვლიდან აღნიშნული ეკლესიების მფლობელია ,,იურიდიული პირი РО "РГ АРАФІЯ КАФЕДРАЛЬНОГО СОБОРУ НА ЧЕСТЬ СХОДЖЕННЯ СВЯТОГО ДУХА ЧЕРНІВЕЦЬКО-БУКОВИНСЬКОЇ ЄПАРХІЇ УПЦ (ПЦУ)» .
ამტკიცებენ, რომ ეს ორგანიზაცია სავარაუდოდ 1991 წლის 20 ნოემბერს დარეგისტრირდა. ამავდროულად, ცნობილია, რომ მეუ მხოლოდ 2018 წლის დეკემბრიდან არსებობს.
შეგახსენებთ, რომ 2025 წლის 16 თებერვალს უმე-ის სულიწმინდის საკათედრო ტაძრის გალავანთან გაიმართა უცნობი ადამიანების შეხვედრა დროშებით, რომლებმაც "სიკვდილი მტრებს" შეძახილებით დაუჭირეს ხმა ქალაქის სამი მთავარი ეკლესიის მეუ-სთვის გადაცემას. ზოგიერთი მათგანი საკათედრო ტაძრის მრევლის მიერ იქნა ამოცნობილი, როგორც უბკე და მეუ-ის თემების წევრები.
ამავდროულად, ტაძრის შიგნით, უმე-ის რელიგიურმა საზოგადოებამ ხმა მისცა თავიანთი ეკლესიის ერთგულებას. შემდგომში მსგავსი კენჭისყრა ჩატარდა უმე-ის ჩერნივცის სხვა ეკლესიებში.