Constitutional Court explains how the anti-church law will work
At a briefing by the Constitutional Court of Ukraine, Judge Oleksandr Petryshyn said that the law, which the Constitutional Court recognized as legal on December 27, does not mention any specific religious organization that needs to be renamed.
“The question of who this law will apply to is a matter of religious expertise. In accordance with the Law on Freedom of Conscience, a religious examination is carried out. The commission that conducts the examination includes specialists in religious studies, as well as representatives of those religious organizations in question (probably representatives of the UOC – Ed.),” he said.
Judge Petryshyn also said that at the session of the Constitutional Court on December 27, the issue of religious expertise was disputed; however, in his opinion, this is wrong, since it was provided earlier, before these legislative initiatives, and has always been in force.
As reported by the UOJ, on December 27 the Constitutional Court upheld the law on the forced renaming of religious organizations whose center is located in the aggressor country.