Truskavets UGCC church stages a laser show with Putin in the altar
The UGCC Church of the Protection of the Holy Virgin in Truskavets showed a performance with Putin and a laser show in the altar.
The video was published on his Facebook page by Volodymyr Bondarchuk, the rector of the UGCC church. However, it was then deleted. Nevertheless, it was reposted on the Tik-Tok account "pravrek".
The footage shows structures with laser installations placed throughout the temple and light cannons in the altar and in place of the iconostasis. The protagonists are Putin, the devils and death. According to the scenario, Putin wants to plant a "Russian world" in Ukraine, but Death chases him away, prophesying his doom and victory for Ukraine.
As earlier reported, an ecumenical "unity prayer service" of the UGCC, the Phanar, the RCC and the OCU was held in Kyiv.