The State Migration Service has stripped five UOC hierarchs of Ukrainian citizenship, reports the LB.
According to the resource, the matter concerns Archbishop Panteleimon of Bucha, Bishop Gedeon of Makariv, Bishop Spyrydon of Vyshneve, Archbishop Viktor of Artsyz and Metropolitan Mark of Khust.
"According to the available information, the decision was made back in early January, when the citizenship of 13 representatives of the UOC MP was suspended by a presidential decree and in accordance with Article 21 of the Law of Ukraine 'On Citizenship'," the media reported.
Additionally, the publication noted that Metropolitan Platon of Feodosiya was banned from entering the country by the Ukrainian State Migration Service.
As reported, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy stripped UOC priests and bishops of their citizenship.