UOC Primate to Channel 5: You are enemies of the Ukrainian state
The Primate of the UOC, His Beatitude Metropolitan Onuphry said that Channel 5 does not work in the interests of the Ukrainian state, but on the contrary, is an enemy of Ukraine. He said this during an interaction with a journalist, reports a UOJ correspondent.
"I have this question for you: why are you not working for the state? You are enemies of the Ukrainian state," His Beatitude said.
The standing of the UOC worshippers at the Kyiv-Pechersk Lavra has been going on for more than 3 weeks – since 29 March 2023. The parishioners of the Church defend the monastery despite provocations by activists and supporters of the OCU.