Ivano-Frankivsk City Council urges Cabinet to take Pochaiv Lavra from UOC
On June 16, 2023, there was a meeting of the Ivano-Frankivsk City Council, where deputies voted for an appeal to the Cabinet of Ministers and the Ministry of Culture to take the Pochaiv Lavra away from the UOC and give it to the "Ukrainian Church," reports PIK.
Ivano-Frankivsk Mayor Ruslan Martsinkiv boasted that the Ivano-Frankivsk region "has become the first region in Ukraine without the Moscow Patriarchate" and said that the "enemy church" should also be banned from the Pochaiv Lavra.
"Approved at the city council session an appeal to the Cabinet of Ministers of Ukraine and the Ministry of Culture and Information Policy of Ukraine to return the Pochaiv Lavra to the Ukrainian Church," Martsinkiv said, without specifying which denomination he was referring to. The mayor added that members of the Lviv City Council are planning to address the President with a demand to kick the UOC out of the Pochaiv Lavra.