Greek media: The cynicism of OCU invaders in Bila Tserkva is striking
The Greek edition Romfea stated that they were struck by the cynicism of the OCU invaders, who committed a forceful seizure of the UOC Cathedral in Bila Tserkva.
The text says that adherents of the OCU, led by their clergyman, entered the territory of the UOC Cathedral on July 10 and began to knock out the doors with a sledgehammer. The journalists drew attention to "the cynicism of the invaders of the cathedral, since the chief cleric of the OCU, who is also a city deputy, said that his followers allegedly came to the temple so early ‘for morning prayer’.”
Romfea noted that Yevstratiy Zoria "fully supported the violent actions of local authorities and the seizure of the temple."
“He called the attempts of those praying to protect their sanctity a ‘pro-Russian provocation’ and a ‘showdown’, suggesting that the faithful give up their shrine without resistance,” the text says.
Earlier, the UOJ wrote that Yevstratiy Zoria reported the seizure of the UOC Cathedral in Bila Tserkva.