Law enforcers block pilgrims on the bridge to Khmelnytskyi region
On 19 August 2023, representatives of law enforcement agencies did not let a bus with pilgrims who wanted to participate in the religious procession from Kamyanets-Podilskyi to the Pochaiv Lavra pass.
According to a UOJ correspondent, law enforcers prevented the bus with pilgrims from crossing the bridge in the village of Ataki, which links Chernivtsi and Khmelnytskyi regions.
The bus with more than 30 passengers was held for several hours at a checkpoint. Representatives of law enforcement agencies copied down the personal details of all the pilgrims, promising them "problems" if they continued their pilgrimage.