Joe Biden. Photo: whitehouse.gov
On October 21, 2023, U.S. President Joe Biden stated that humanity needs a new world order, and the United States is prepared to build it, as reported by vm.ru.
During a pre-election event, Joe Biden asserted that if the United States exhibits enough audacity and self-assuredness, they can unite the world like never before.
According to Biden, the United States "spent 50 years in the post-war period, where it worked quite darn well, but now the steam has kind of run out. We need a new, a new world order."