US presidential candidate and former Vice-Chair of the Democratic National Committee Tulsi Gabbard said on X that Volodymyr Zelensky outlawed and banned the Ukrainian Orthodox Church.
According to her, he has also outlawed opposition parties and "uses absolute power under martial law to cancel presidential elections".
At the same time, according to Gabbard, Joe Biden "continues to take money from your pockets to finance the war of the Ukrainian corrupt autocracy".
Earlier, American businessman and entrepreneur, founder and CEO of SpaceX and Tesla, owner of X (Twitter) Elon Musk commented on Tucker Carlson's interview with the UOC lawyer Robert Amsterdam with words that priests are being imprisoned in Ukraine.
According to presidential candidate Vivek Ramaswamy, Ukraine bans UOC Christians for American money.