"Metropolitan" Simeon Shostatsky of Vinnytsia and Bar of the OCU on the air of the program "Na chasi" compared granting the Tomos of the OCU with marriage.
He said that on January 6, Epifaniy Dumenko received from the head of Phanar, Patriarch Bartholomew, the Tomos, "in which it is written that the Constantinople Mother Church grants her daughter, the Ukrainian Church, independence, i.e. autocephaly, and releases her."
According to Shostatsky, receiving the Tomos can be compared to how “mothers, parents, give their daughter in marriage, which means they let her go to live her independent life. She leaves her home. That’s the elated way we felt ourselves,” concluded the “hierarch” of the OCU.
Earlier, the UOJ wrote that the "hierarch" of the OCU Simeon Shostatsky said that even before receiving the Tomos he doubted the validity of the "episcopal" ordinations of the UOC-KP.