Synod of the Church of the Czech Lands and Slovakia. Photo: the OCCzLS's website
On November 9, 2023, a meeting of the Synod took place in the Orthodox Church of the Czech Lands and Slovakia, according to the official website of the OCCzLS.
One of the decisions of the Synod was dedicated to the persecution by the Ukrainian authorities of the Ukrainian Orthodox Church.
The resolutions state that the Synod members got familiar with the "illegal actions of the current Ukrainian government against the clergy and believers of the Ukrainian Orthodox Church."
"Taking this into account, members of the Holy Synod expressed solidarity with the persecuted and suffering. They strongly remind that in a free and democratic society, violations of fundamental human and civil rights and restrictions on freedom of religion are unacceptable. Any form of intimidation, coercion, and persecution is inappropriate, unjustified, and unacceptable," the resolution said.
Earlier, the UOJ wrote that the Serbian Church called on world institutions to put an end to persecutions against the UOC.