Advisor to Pat. Daniel: Romanian Church has not changed its stance on OCU
On January 15, 2021, Michael Tiţa, advisor to Romanian Patriarch Daniel, said that the position of the Romanian Church on the recognition of the OCU remains unchanged, according to the Orthochristian outlet.
The edition contacted Father Michael to inquire about Dumenko's statement that the Romanian Church intends to recognize the OCU.
Fr. Michael Tiţa, the personal advisor to Romanian Patriarch Daniel on foreign and inter-church relations, said he did not know "what facts Metropolitan Epifanios of the OCU bases his assertion on regarding future relations of the OCU with the Romanian Orthodox Church".
According to him, "the position of our Church is, until now, as far as I know, the one expressed in its earlier decision.”
At the same time, the priest referred to the decision of the Synod of the Romanian Church of October 25, 2018, in which the Synod "reiterates its recommendation of May 24, 2018 for the Ecumenical Patriarchate and the Moscow Patriarchate to arrive at a solution together, while preserving unity of faith and administrative-pastoral freedom, the latter representing a characteristic feature of Orthodoxy."
A year earlier, Fr. Michael stated that "a decision regarding this new church in the Orthodox world and all its implications will have to be taken by the entire Holy Synod of the Romanian Orthodox Church, and not by only one person, even if that person is the primate of the Romanian Orthodox Church."