RC belatedly urges law enforcers to take away Kremenets cathedral from UOC
The Ternopil Regional Council has decided to appeal to the regional departments of the Security Service of Ukraine (SBU), the National Police and the Western Interregional Department of the Ministry of Justice to "take urgent measures to return to the state the buildings of the St. Nicholas Cathedral in the city of Kremenets from the illegal use of the Moscow Patriarchate", reports the press service of the regional council.
The deputies adopted this decision on 30 November 2023 at the session of the regional council, which began after the police had already seized the complex of buildings of the St. Nicholas Cathedral of the UOC and evicted students of the Theological School from there. As reported, the storming of the cathedral's territory began at 5:30 am.
A few hours later at the session, the first deputy chairman of the regional council, Volodymyr Boleschuk, expressed hope that "the intervention of law enforcement agencies will restore justice, and the cathedral premises will belong to the Ukrainian state or the true Ukrainian Church."
"Moreover, I am convinced that this step will give an incredible boost to the process of decommunisation and decolonisation," Boleschuk said.
As reported, details of the forceful seizure of the Kremenets Theological School located on the grounds of the St. Nicholas Cathedral of the UOC became known on the Net.