New video of beating people in UOC convent of Cherkasy appears on the Net
The attack of OCU raiders in military uniforms on the UOC believers in the Convent of the Theotokos in Cherkasy. Photo: a video screenshot of the Telegram channel "Dozor on KozakTV1".
The new footage of the brutal beating of UOC believers by active servicemen of the AFU during the seizure of the Convent of the Nativity of the Theotokos in Cherkasy was published on the Telegram channel "Dozor on KozakTV1".
In the footage, about two dozen people in military uniform climb the fence of the convent and start beating parishioners and clerics. Then they climb over the fence and beat people already on the territory of the convent, shouting insults and obscene words at them.
The video also shows that the raiders in military uniform beat not only men but also pushed and threw women, including an elderly nun, to the ground.
MP Artem Dmytruk, who commented on the video, said that the Ukrainian government provided support to the raiders who beat up the parishioners.
"I want to remind you that this is happening now in the territory of Ukraine! The destruction of the UOC! The video of the raider seizure of the Convent of the Nativity of the Theotokos in Cherkasy records the aggression of the attackers, the beating of UOC believers, women and priests and the destruction of evidence of their crime – the witnesses’ phones," he wrote on his Telegram channel.
As reported, OCU raiders seized the UOC convent in Cherkasy, beating believers and clergy. One of the raiders turned out to be a well-known Ukrainian nationalist and active AFU soldier, Dmytro Kukharchuk.