Media: Police block entrance to the church for UOC believers in vlg Dilove
Believers of the UOC in Dilove village are not allowed into the territory of the church. Photo: screenshot of the video of the tg-channel DOZOR on the "First Cossack"
On February 3, 2021, police officers entered the territory of the Holy Dormition temple in Dilove village, Rakhiv district, Transcarpathian region, blocking the entrance for believers of the UOC. This is reported by the tg-channel DOZOR on the "First Cossack".
“The community of the Holy Dormition temple of the UOC in Dilove village of the Transcarpathian region is barred from entering their church for the vespers. According to information from the scene, the church is surrounded by the police officers, who do not allow believers to enter the territory and offer to contact the representatives of the executive service of the Transcarpathian region for clarification,” according to the resource, which published a video from the scene.
We will remind, earlier the community of the UOC in Dilove village, whose church had been illegally re-registered in favor of the OCU, turned to Vladimir Zelensky with a request to intervene in the situation. The believers also offered their fellow villagers who had transferred to the OCU a peaceful solution to the conflict – financial assistance and land for the construction of a new church.