Ex-secretary of UOC-KP parishes abroad reports their subordination to OCU
On February 3, 2021, the former secretary of the vicariate of the UOC-KP in the USA and Canada, "archpriest" Victor Poliarny, announced the subordination of foreign parishes to the head of the OCU, Sergei (Epiphany) Dumenko. He wrote about this on his page on the FB social network.
"From that day on, the Vicariate of the Ukrainian Orthodox Church (Kyiv Patriarchate – Ed.) in the USA, Australia, Canada and Japan automatically becomes an integral part of the Local Ukrainian Orthodox Church of Ukraine and subordinate to His Beatitude Epiphany," wrote Poliarny.
At the same time, the head of the liquidated "Kyiv Patriarchate" Filaret Denisenko, a day before the statement of "archpriest" Poliarny, dismissed him from the post of secretary of the "vicariate" of the UOC-KP in the US and Canada with the wording: "Due to his secession from the Ukrainian Orthodox Church of the Kyiv Patriarchate." Bogdan Zgoba was appointed by Filaret to replace Poliarny.
As the UOJ reported, the “hierarch” of the OCU Eutratiy Zoria was accused by the liquidated UOC-KP of “gross interference in the activities of foreign parishes” of the so-called Kyiv Patriarchate and disseminating fakes about Filaret's health.