Net: OCU cleric posts photo in vestment stolen from Mykhailivtsi church
The cleric of the OCU Sergey Orlovsky is posing in the Church of the Archangel Michael in Mykhailivtsi, Vinnytsia region, in a vestment that was acquired by the UOC community, as reported on the Facebook page of the Church of the Nativity of the Blessed Virgin Mary of the urban village of Murovani Kurylivtsi of the Mohyliv-Podilsky Eparchy of the UOC.
“The representative of the OCU, Sergey Orlovsky, not having even the elementary shame, published on his Facebook page a photo from the seized church, in which he was wearing the stolen vestments. There is no limit to the insolence of the raider, it's not even about violating the laws of Ukraine, which all raiders of the OCU are famous for, but about the elementary conscience of a Christian. How can you pray in the stolen goods? What can such a "priest" teach people?" the message says.
We recall that in April 2019, OCU activists cut down the locks on the Church of the Archangel Michael in Mykhailivtsi, Vinnytsia region, completely ignoring the calls of a law enforcement official not to commit illegal actions. The “priest” from the OCU, Sergey Orlovsky, was also present at the scene, and for several months incited people not only in Mykhailivtsi but throughout the entire region.
Believers of the UOC in the village of Mykhailivtsi, who have been restoring the church since 2000 and have put all their efforts in it, are currently performing services in a private house.