SBU declares Patriarch Kirill wanted
Law enforcement agencies have put the head of the Russian Orthodox Church, Patriarch Kirill, on the wanted list. This information is based on data published on the website of the Ukrainian Ministry of Internal Affairs registry.
According to law enforcement, the head of the ROC is accused of encroaching on the territorial integrity and inviolability of Ukraine (Article 110 of the Criminal Code).
The Ministry of Internal Affairs website also indicates that the Patriarch has already been subjected to a measure of restraint in the form of detention, and the 'date of disappearance' of the head of the ROC was November 11, 2023.
Earlier, the Security Service of Ukraine reported that Patriarch Kirill was suspected of encroaching on the territorial integrity of Ukraine, justifying Russia's aggression against Ukraine and waging a war of aggression.