Parish of the UOC-KP in Klavdievo-Tarasovo. Photo: screenshot of Struk's YouTube channel
The "priest" of the UOC-KP, Sergei Struk, posted a song of his own composition on his youtube channel about allegiance to the Kyiv Patriarchate, entitled "The Kyiv Patriarchate Leads Us to the Gates of Paradise".
In the video, the "priest" of the Kyiv Patriarchate, Sergei Sturk, sings the song together with the parishioners of the church in honor of the holy martyrs Vera, Nadezhda, Liubov and their mother Sophia in the village of Klavdievo-Tarasovo, Bucha district, Kyiv region.
The text of the song says that the Kyiv Patriarchate through persecution, enlightening the peoples, "leads us through hell up the thorny and difficult road." Also, according to the lyrics, the UOC-KP breaks shackles and reveals conspiracies. The song also mentions St. Prince Vladimir, leading the "holy apostolic church to the gates of paradise through the Kyiv Patriarchate." The finale of the song mentions the "Kyiv patriarch", who, like Prince Vladimir, "leads us to the gates of heaven."
We will remind, in the summer of 2019 representatives of OCU tried to seize the temple of UOC-KP in Klavdievo-Tarasovo. The Kyiv Patriarchate reported that the parishioners of the church in honor of the holy martyrs Vera, Nadezhda, Liubov and their mother Sophia, together with the "priest" Sergei Struk, remain faithful to the UOC-KP, while the "clergy" of the Borodianka "deanery" of the OCU, headed by Ivan Dziuba, “are illegally creating a new community, exerting psychological pressure and insulting the rector and parishioners of the Kyiv Patriarchate, as well as trying to seize the church."
As previously reported by the UOJ, the UOC-KP accused Zoria of spreading fakes about Filaret's health.