Filaret: Tomos prohibits transfer of UOC-KP communities in U.S. to Dumenko
The head of the liquidated UOC-KP Filaret Denisenko announced a fake online conference of the vicariate of the UOC-KP in the United States on February 15, during which it was announced that all communities within the vicariate remain under the leadership of the head of the OCU Epiphany Dumenko. Commenting on this statement on his Facebook page, Filaret recalled that the Tomos of Patriarch Bartholomew prohibits the OCU from having or establishing parishes outside Ukraine.
“This conference is about cheating the clergy and believers of the Ukrainian Orthodox Church in the United States,” wrote Denisenko. “The Tomos of Autocephaly issued by Patriarch Bartholomew on January 6, 2019, expressly prohibits having or establishing parishes outside Ukraine. This means that the Ukrainian parishes in the USA and Canada were not and are not subordinate to Metropolitan Epiphany."
Filaret also said that the initiators of the online conference "archpriest" Viktor Poliarny and the head of the council Ivan Yaresko no longer have anything to do with the vicariate of the UOC-KP in the USA.
As the UOJ reported, the vicariate of the UOC-KP in the USA and Canada said: the OCU has no rights to our parishes.