Party leader: Servants of the People will not support Poroshenko's bill
MPs of the Verkhovna Rada of Ukraine from the Servant of the People party will not support Petro Poroshenko's bill No. 5101, according to which a religious organization "threatening the independence and territorial integrity of Ukraine" can be liquidated by a court decision, party head Alexander Kornienko told STRANA.ua.
At the same time, he noted that the "Servants" are preparing an alternative bill on "collaborators", but it does not involve religious organizations. "If we are talking about the so-called law on ‘collaborators’, then we have an alternative and there is nothing said there about religious organizations, I’ve read it,” said Kornienko. If this is a law on information security, then I think that there will also be an alternative to it. Regarding all the initiatives of the European Solidarity Party, we are likely to have alternative bills."
As reported by the UOJ, Poroshenko's bill will turn millions of the faithful of the UOC against the government, political expert Konstantin Bondarenko believes.