"Priest" of OCU: I’ve stormed the Lavra twice and I will storm it again
"Priest" of the OCU Sergei Tkachuk said that he is set to storm the Kyiv-Pechersk Lavra, since he already has a similar experience. Tkachuk wrote about this in the comments of the Facebook network under one of the publications of the Raskolam.net resource.
“I’ve stormed the Kyiv Lavra twice, and I will storm it for the third time too! It is the enemies of Ukraine and FSB agents in robes who will have to repent,” Tkachuk wrote in response to Konstantin Rutkovsky's proposal to turn to His Beatitude Onuphry with repentance.
Tkachuk responded with threats to Rutkovsky's remark that “the Lavra is intended not for assaults, as people go there for prayer and communion."
Earlier, the UOJ reported that Sergei Tkachuk popularized Nazi symbols on his Facebook account and also presented a domed cross with tridents.