Zelensky insists on "vaccination passports" to be introduced in Ukraine
Vladimir Zelensky held a conference call on the epidemiological situation in the country. Photo: president.gov.ua
Ukraine should develop its own system of "vaccination passports". This was stated by President Vladimir Zelensky on Monday, March 29, during a conference call on the prevention of the spread of COVID-19, according to president.gov.ua.
"These ‘passports’ are already being developed by the countries of the European Union, the United States, Switzerland and Israel, i.e. by the number of developed countries which are actively working to create a collective immunity against the coronavirus. We also need to develop our own system of appropriate ‘passportization’,” the President noted.
Also, Vladimir Zelensky stressed that in order to curb the spread of COVID, vaccination should cover 70% of the country's adult population.
Earlier, the UOJ wrote that the MP from the "Servant of the People" proposed to limit the rights of Ukrainians who will refuse COVID vaccination.