Drabinko: Do not chase priests; SBU and police have more traitors than UOC
The "hierarch" of the OCU, Oleksandr (Drabinko), in a comment to ALPHA MEDIA, stated that there are many more collaborators and traitors among law enforcement officers than in the UOC, and the principle of collective responsibility should not be applied to it.
"We often hear about Crimea – there are separatist priests there... In my opinion, only 80 criminal cases of separatism against priests have been initiated to date in Ukraine (the SBU claimed 68 - Ed.). How many SBU officers have fled to Russia? Didn't we have an SBU leader with a Russian passport at one time? What can we talk about? How many SBU officers, prosecutors, and police officers are still in occupied Crimea and today serve the Russian state? So don't be chasing my priests that much," said Drabinko, adding that "lately, all the blame for everything has been put on the clergy."
When the host objected that he had not heard of such things, Drabinko asked him a counter-question: "Then why do you say that the UOC-MP should be banned? Have they done more harm to the state than all those who have changed their shoulder straps today?"
At the same time, when the host asked the "hierarch" of the OCU whether there is a difference between "spiritual individuals of the UOC-MP and SBU officers with Russian passports," he answered in the negative.
Earlier, the UOJ reported that, according to Drabinko, if the UOC is banned, Ukraine's judicial system will collapse.