Acting head of Constitutional Court of Ukraine declares UOC-KP church
Acting Chairman of the Constitutional Court of Ukraine Serhiy Holovaty declared his own church of the UOC-KP in the village of Vilshany, Cherkasy region, with an area of 201.3 square metres. This is stated in the information published on the website of the Unified State Register of Declarations.
The document also states that the church was purchased by Holovaty in July 2010.
This is probably the Intercession Church of the UOC-KP, whose rector is Oleksandr Barei. The man is known for calling psychics to fight the UOC in 2016. Then the STB TV channel filmed the TV show "Battle of the Psychics", in which the "magicians" tried to determine who "put the spell" on the church in Vilshany.
As reported earlier, the former MP from Poroshenko's party declared the church, which he promised to transfer to the UOC community.