UOC parishioner to OCU cleric in Vyshhorod: You act like communists
After the clerics of the OCU broke the doors of St Panteleimon’s Church in Vyshhorod, a discussion between the OCU "priest" and the parishioners started near the church. The video of the conversation was published by "Kozak 1".
An elderly parishioner Galina, addressing the OCU cleric, said that she experienced the same events in 1947 when the Bolsheviks were taking away churches.
The "priest" responded by telling her that "the Russians came, starved and tortured". "So, you are doing the same thing now as those communists," the woman replied.
Another parishioner told the raider that she participated in the construction of St Panteleimon’s Church and the temple was the last thing she had.
"My son has already been taken away from me. Why are you taking away the last thing from me?" she asked. The "priest" of the OCU did not answer.
As earlier reported, at 5 am, the OCU cleric Yuriy Bolshakov cut locks on St Panteleimon’s Church of the UOC in Vyshhorod because he "couldn’t sleep".