MP: Criminal case initiated against raiders of UOC temple in Lenkivtsi
Member of Parliament Artem Dmytruk reported that he had received a response from the Minister of Internal Affairs to his parliamentary inquiry regarding the attempted seizure of the temple and assault on members of the Sts. peter and Paul community in Lenkivtsi, as stated by the MP in his Telegram channel.
According to him, law enforcement authorities have already initiated a criminal case against the raiders who kicked believers, charging them with "hooliganism". Additionally, "the Main Directorate of the National Police in Chernivtsi Oblast has taken control of the investigation, and the local police leadership has been given appropriate written instructions."
"Dmitruk wrote," A criminal investigation has already begun into the involvement of the bandits and mercenaries from the 'Tiger' security firm in the seizure of the temple and the beating of UOC believers. If this information is confirmed, the Ministry of Internal Affairs will ensure that measures are taken against this firm in accordance with the requirements of Ukrainian law. In other words, 'Tiger' may lose its license!"
Earlier, the UOJ wrote that Robert Amsterdam posted a video of the beating of believers in Lenkivtsi, indicating that while Zelensky is travelling the world, bandits are seizing UOC temples at home.