Odesa Eparchy to provide aid to victims of 2 March strike
The Odesa Eparchy of the UOC will provide all necessary aid and receive in the monastery victims of the Russian night strike on a residential building in Odesa on 2 March 2024, reports the eparchy’s press service on Facebook.
For all inquiries related to the aid provision, please contact the hotline of the eparchy at the following number: +380936150820.
The eparchy also noted that their clergy continue to pray at the Kasper Icon of the Mother of God and ask for Her protection.
On the night of 2 March, a multi-storey building in Odesa was partially destroyed after a Russian Shahed hit. The rescue operation lasted several days, as a result of which it became known about 12 dead, of which 5 were children. The youngest child was 4 months old.
As previously reported, on the anniversary of the Russian invasion, the Primate of the Ukrainian Orthodox Church prayed for the Ukrainian Armed Forces and all Ukrainians.