Ministry of Culture to launch training programme for restorers in Ukraine
In Ukraine, the National Programme for the training of specialists in the restoration of cultural heritage monuments is being launched, as there is a shortage of professionals in this field, reports the Ministry of Culture.
Acting Minister of Culture and Information Policy (MCIP) Rostyslav Karandeyev said that the number of restoration professionals in Ukraine today has decreased compared to the pre-war period.
In his opinion, new restoration specialists should be trained now so that "after the end of the war there would be a human resource to carry out large-scale restoration throughout the country".
According to Karandeyev, restoration of cultural heritage is already underway where the security situation allows, particularly in western Ukraine.
The goal of the programme announced is the development of restoration to the modern world level, personnel education and training, opening departments at universities across the country, organizing training and internships, including abroad.
It is said that the programme was initiated by the All-Ukrainian Association for the Protection of Cultural Heritage (AUAPCH) with the assistance of the MCIP, as well as the Ukrainian National Committee of ICOMOS (International Council on Monuments and Sites).
As earlier reported, 1946 objects of cultural infrastructure in Ukraine have been damaged or destroyed due to the war, including a large number of UOC temples.
Additionally, the National Museum of History announced fundraising for the demolition of the Tithe Church.