"OCU hierarch" Alexander Drabinko said that the OCU finds it difficult to provide personnel for its structure on its own. The ex-metropolitan of the UOC told Telegraph about this.
Answering the journalist's question about how one can trust a priest who was in the UOC and then moved to the OCU, Drabynko asked, "But you trust me, don't you?"
He also advised those who oppose it to try to provide personnel for the Dumenko-led structure on their own.
"The personnel crisis is very great," lamented the ex-hierarch of the UOC.
As the UOJ wrote, "OCU hierarch" Alexander Drabinko said that the bill banning the UOC will not increase the number of "transfers" of communities from the canonical Church to the OCU.