“Miriane”: More than 20,000 believers come to VR and President’s Office
More than 20,000 believers of the Ukrainian Orthodox Church came on June 15, 2021, to the Verkhovna Rada and the Office of the President of Ukraine to hand over an appeal in defence of their rights and the Church, reports the organizers of the prayer action, the NGO “Miriane”.
As reported, on June 15, representatives of the NGO “Miriane” brought to the Verkhovna Rada two bills aimed at protecting the rights of UOC believers. The public association called on the Ukrainian Orthodox to join the prayer standing under the walls of the Parliament to support the initiative. Then the same bills were submitted to the Office of the President.