Outside Cherkasy court, hierarch of UOC addresses an urgent appeal to UN
On June 11, 2024, Metropolitan Theodosiy of Cherkasy and Kaniv spoke out about an impending provocation regarding the cathedral of the UOC eparchy. He appealed to all people of goodwill worldwide with an urgent message regarding this situation, as well as the lawlessness near the court building by so-called activists. The video of the appeal was published by the press service of the Cherkasy Eparchy.
"I ask that this appeal be treated as official and be forwarded to the UN Human Rights Council, as well as other foreign and Ukrainian human rights organizations, and law enforcement agencies of Ukraine, the Security Service of Ukraine, and the Cherkasy regional prosecutor's office," the bishop said. "At this moment, when I have a court hearing scheduled for 11 am at the Sosnovsky court in Cherkasy, a fictitious meeting of the parish community supposedly of the cathedral is also scheduled, by people who have no relation to it. This fictitious meeting, which will take place without the pastor, without me, without real parishioners, some of whom are here, is organized by unknown persons in a secular building, in the House of Culture. This meeting will have no legal force."
The Metropolitan reminded that the cathedral and the land beneath it, according to a state act, belong to the legal entity "Cherkasy eparchy of the UOC" and no assembly can decide its fate, especially a fictitious community.
He also drew attention in his video to how court hearings are conducted and what they are accompanied by.
"You can see it right now. These so-called activists who are not allowing us to enter the court, and, to my great regret, neither law enforcement agencies nor other law enforcement authorities can protect me as a citizen of Ukraine from these scandals," stressed the UOC hierarch.
The hierarch also reminded that a few days ago provocateurs broke the arm of one of the parishioners of the UOC.
As reported by the UOJ, the court in Cherkasy demands an end to provocations at the hearings of the UOC hierarch's case.