Elon Musk assures that brain implants will replace phones in the future
American entrepreneur and billionaire Elon Musk announced on the social network X that in the future, people will stop using phones. According to him, brain implants will be used for communication.
The question about the future of technology was raised by the author of the parody account Not Elon Musk. He asked users if they were ready to install a Neuralink interface in their brain, which would allow them to control the new X phone with their thoughts.
Elon Musk responded to this post, stating that mobile devices will become unnecessary in the future.