Court upholds sentence for Metropolitan Jonathan: 5 years with confiscation
On June 18, the Vinnytsia Court of Appeal upheld the first-instance court's sentence, according to which the head of the Tulchyn Eparchy, Metropolitan Jonathan (Yeletskikh), was sentenced to five years of imprisonment with confiscation of property, reports Vinnitsia.info.
The UOC hierarch was found guilty of justifying, recognizing as lawful, and denying the armed aggression of the Russian Federation against Ukraine, and glorifying its participants.
The sentence of the Vinnytsia City Court dated August 7, 2023, which found Anatoliy Ivanovich Yeletskikh guilty of committing crimes under Part 2 of Article 161, Part 3 of Article 436-2, Part 3 of Article 15, Part 2 of Article 109, Part 3 of Article 15, and Part 1 of Article 110 of the Criminal Code, was left unchanged.
The appellate court's decision comes into force from the moment it is announced and can be appealed to the Cassation Criminal Court of the Supreme Court of Ukraine within 3 months from the date of its announcement.