The Ark in Ivano-Frankivsk Region. Photo: Mig
In the village of Polianytsia, Ivano-Frankivsk region, a three-story Noah's Ark has been created in the Dinosaur Park, reports Mig.
It is reported that each floor of the ark contains moving animal figures, food supplies, historical documents, and references to God's ship in various cultures.
"Inside the ark, the authors tried to recreate the events of the Great Flood as accurately as possible and create an ambience of the historical events of the Old Testament. They also aimed to remind people of the importance of believing in God," the journalists wrote.
The project's creators are Hutsul wood craftsmen led by Vasyl Kopchuk from the village of Richka, Kosiv district. The project's architect is Rostyslav Ostafiychuk.
As previously reported, the largest trident made of didukhs in the country, standing at 7.41 meters, was installed at the National Museum of Folk Architecture and Life of Ukraine for Christmas.