Is the US State Department the personification of World Orthodoxy? Thus, the Deputy Chairman of the Department for External Church Relations of the Ukrainian Orthodox Church (DECR UOC), Archpriest Nikolai Danilevich, responded to the words of the "EU" MP Rostislav Pavlenko about the meeting of Secretary of State Anthony Blinken with Dumenko as evidence of the recognition of the OCU.
“That is, now Blinken (or the United States) personify World Orthodoxy and are the criterion of recognition or non-recognition of someone by World Orthodoxy? This is funny. Or is it a Freudian slip of the tongue expressing some overseas ambitions?” wrote the UOC spokesman in his tg-channel.
The clergyman recalled that several days ago, congratulations were sent from the Local Orthodox Churches to the Primate of the UOC, His Beatitude Metropolitan of Kyiv and All Ukraine.
“Our Beatitude was congratulated on his St. Patron’s Day by six Primates and a number of hierarchs of Local Churches. This is almost half of the Orthodox world. Note, not the US Secretary of State, but the Primates of the six Local Churches! Fruitful cooperation is developing between the UOC and various Local Churches, signalizing clearly which Church they communicate with and which Church they recognize as real, ancient and canonical,” Fr. Nikolai emphasized.
The spokesman of the UOC noted that these are apparent things, but he has to reiterate them, since "some are intentionally trying to form an alternative reality."
We will remind, earlier Pavlenko said that the communication of the US State Department with Dumenko is evidence of the recognition of the OCU by World Orthodoxy.