Demon exhibition held in a Catholic church in France
From June 29 to July 7, the Catholic Church of Saint-Aubin in Épinay, France, is hosting an exhibition titled "Trilobites".
The exhibition displays various images of demons and demonic creatures, including sculptures and drawings, for public viewing.
Some of these are placed directly in front of the church altar and inside the baptismal font, while others are located on the walls and within the church.
A trilobite is an extinct class of marine arthropods. "Trilobitum" translates from Latin to "three-lobed" because the body of trilobites consists of three lobes.
Previously, the UOJ reported that in Italy, a Catholic diocese displayed a painting of the Crucifixion with a gay subtext in a church, and in a diocesan church in the United States, a shamanic ritual was performed at the beginning of a mass.