ROC unseats and suspends from office ex-head of DECR
In Moscow, on 25 July 2024, a regular Synod meeting of the Russian Orthodox Church decided to form a Commission to study the situation in the Budapest-Hungarian Eparchy, chaired by Metropolitan Hilarion (Alfeyev), reports the Patriarchate's website.
"During the work of the said Commission, Metropolitan Hilarion of Budapest and Hungary is temporarily suspended from managing the Budapest-Hungarian Eparchy," reads Journal No. 78.
Temporary administration of the eparchy has been entrusted to the Patriarchal Exarch of Western Europe, Metropolitan Nestor (Sirotenko) of Korsun and Western Europe.
Metropolitan Hilarion has also been relieved of his positions as Chairman of the Synodal Biblical-Theological Commission and Chairman of the Commission of the Inter-Council Presence on Theology and Theological Education.
Bishop Methodius of Yegoryevsk has been appointed Acting Chairman of both commissions and included in the Inter-Council Presence.
As reported by the UOJ, another priest has been defrocked by the Russian Orthodox Church for refusing to read the "prayer for victory".