Prayer service held at the Tithe Church site in honor of the patronal feast
Bishop Kliment blesses the site of the destroyed church through the fence. Photo: Desiatynnyi Monastery
On the day of the memory of the Holy Equal-to-the-Apostles Prince Volodymyr and the 1036th anniversary of the Baptism of Rus, after the service in the Tithe Monastery in Kyiv, the brethren of the monastery, led by the abbot Bishop Kliment of Borovka, prayed at the site of the destroyed St. Volodymyr and Olga Church. This was reported on the monastery's Telegram channel.
The clergy, along with parishioners, held a procession to the site of the destroyed shrine, where they performed a prayer service in honor of the patronal feast.
"According to church tradition, there is a Guardian Angel at the altar of each church, sanctifying the place even when the church has long been gone. The Angel will not leave it until the Last Judgment. Therefore, such a place should be especially honored and treated with great reverence," the message said.
At the end of the prayer service, Bishop Kliment thanked everyone for their joint prayer and also those believers who come to this place to pray on other days.
As reported previously by the UOJ, the Tithe brethren recovered churchware seized after the church's demolition.