The Wailing Wall, which survived the destruction of the second temple by the Romans in 70 AD. Photo: Chaim Goldberg/Flash90
Sources in Western intelligence have informed Sky News Arabia that Iran and Hezbollah are likely to carry out an attack on Israel on the "saddest day on the Jewish calendar" – Tisha B'Av – the "day of mourning for the destruction of the Temple", which this year falls on August 12.
According to the report, the selection of this day involves several symbolic, psychological and tactical aspects, including "enhancing the sense of vulnerability and fear, layering of historical traumas", as well as sending a direct message to Israel that it is vulnerable to destruction.
UN Special Coordinator for the Middle East Peace Process Tor Wennesland commented on the high tensions in the region, stating that urgent, coordinated actions are needed to prevent further deterioration of the situation.
"In recent days, I have participated in critical discussions with relevant parties and member states in the region, including Lebanon, Egypt and Qatar, to support regional de-escalation. I emphasized the urgency of addressing the growing risk of serious escalation, which poses a significant threat to regional stability," he said.
In Israel, preparations for a potential attack are in full swing: government ministers have been provided with satellite phones. This is part of the preparations for counteractions against Israel in case communication infrastructure in the country is damaged. Government department heads have been asked to ensure they have stockpiled generators and that their diesel fuel tanks are full.