Dumenko and Yelensky meet with Patriarch Bartholomew in Phanar
An OP representative, Dumenko, Yelensky and Patriarch Bartholomew in Istanbul on 13 August 2024. Photo: fosfanariou
Patriarch Bartholomew of Constantinople received on 13 August an official delegation of the State of Ukraine headed by the Deputy Head of the Office of the President Olena Kovalska and the head of DESS Viktor Yelensky, as well as the head of the OCU Epifaniy Dumenko and Yevstratiy Zoria, reports the website fosfanariou.gr.
Also participating in the meeting were Ukrainian Ambassador to Ankara Vasyl Bodnar, Ukrainian Consul General in Istanbul Roman Nedilsky and his deputy Andriy Boyko.
From the Phanar's side, Metropolitan Emmanuel of Chalcedon, Patriarchal Deacon Epifaniy Kamyanovych and others attended the reception.
"At noon, Patriarch Bartholomew hosted a dinner in honour of the high-ranking visitors of the Mother Church in the building of the Patriarchal City School of Maraslis," the report reads.