MP directly states that Rada wants to ban UOC
Religious publicist and supporter of the OCU, Tetiana Derkach, commenting on the recent statement by MP Volodymyr Vyatrovych of the European Solidarity party, noted that it was finally stated directly that Parliament plans to ban the Ukrainian Orthodox Church specifically. She wrote this on her Facebook page.
Quoting Vyatrovych's words: "We are not withdrawing our demand to ban the UOC (MP), which was formulated at the last VR session. In other words, the next parliamentary session should begin with the consideration of this bill. As far as we know, this is planned for August," Derkach emphasized: "Well, finally, he said it outright: 'ban the UOC MP'."
"Why lie as a whole committee, claiming it's only about banning the 'Russian Church'?" the publicist added.