VR announces its intention to impose restrictions on unvaccinated citizens
Ukraine will be forced to impose restrictions on citizens not vaccinated against coronavirus, wrote the head of the Verkhovna Rada Committee on National Health, Medical Aid and Medical Insurance Mikhail Radutsky on his Facebook page on Monday, August 2.
First of all, we are talking about those who by sector of their activity are in contact with a large number of people.
“Ukraine, over time, will also be forced to impose restrictions on unvaccinated citizens,” wrote the head of the parliamentary committee. “The Ministry of Health has already announced that if the epidemiological situation worsens, schools will operate where at least 80% of teachers are vaccinated (currently only half of the total number of teachers are vaccinated). In my opinion, it is logical to introduce similar restrictions for transport workers, catering establishments and commercial or communal structures, whose employees are in direct contact with the population."
According to him, there is no question of mandatory vaccination, "but it is quite fair to require that work, which involves contact with a large number of people, be performed by vaccinated employees."
“Now everyone decides for himself – leisure and full-fledged work or forced restrictions during the next wave of coronavirus,” added Mikhail Radutsky.
Earlier, Radutsky said that mandatory vaccination against coronavirus is "unfortunately, impossible according to the laws of Ukraine".
As reported, the Ministry of Health of Ukraine allowed the introduction of a digital certificate of vaccination in the form of a QR code.