In Lviv, people are urged to report UOC services held at home
Lviv social media users are concerned that after the Ukrainian Orthodox Church (UOC) was expelled from their churches, believers continue to gather for services in apartments and courtyards in the Lviv region. On August 20, the Lviv Telegram channel "Lvivych" called on its subscribers to report where UOC faithful are holding their prayer meetings.
"Due to the fact that parishioners of the Moscow Patriarchate are gathering on private property, it is difficult for the Lviv Regional Military Administration to monitor their activities," the message stated.
The admins of the channel expressed additional concern, wondering, "Will the Moscow Patriarchate go underground after the passage of today's bill?"
"If you have any interesting information about where the Moscow Patriarchate holds its services, write here," the channel urged.
As the UOJ previously reported, Mykola Kniazhytsky mentioned who might report on the UOC while demanding checks on affiliation with Russia.