Ministry of Culture rep dies during inspection of Convent in Kremenets
On September 5, in Kremenets, Ternopil region, a 42-year-old employee of the Ministry of Culture suddenly passed away on the grounds of the Epiphany Convent during an inspection of the sanctuary's buildings, reports Terminovo.
The woman, a member of the inspection commission, suddenly lost consciousness and died on the spot.
Law enforcement officers who arrived at the scene found no evidence of violent death. The police in the Ternopil region confirmed that the deceased was a 1982-born resident of Ternopil.
The person in question is Nataliya Anatoliyivna Kalenikova, head of the department for the protection, use, and restoration of monuments of the Kremenets-Pochaiv State Historical and Architectural Reserve.
As previously reported by the UOJ, the police had earlier stormed the Kremenets Theological School, located on the grounds of the Epiphany Convent, and evicted the students.