A monument to Mazepa to be installed at Kyiv-Pechersk Lavra
A monument to Hetman Ivan Mazepa, created by sculptors Oles Sydoruk and Borys Krylov, will soon be installed at the Kyiv-Pechersk Lavra. This was announced by former Member of Parliament Mykola Tomenko, who, along with the director of the Lavra Reserve Maksym Ostapenko, is the initiator of the monument’s installation.
The monument will take the form of a bust mounted on a column decorated with Mazepa’s coat of arms – the symbol of the Kurcewicz-Gediminas princes. The bust is already completed in plaster and will soon be cast in bronze. The monument depicts the hetman in armor with the St. Andrew’s ribbon, matching his historical portrait kept in the Dnipro Museum.
The project’s initiators also plan to open an Ivan Mazepa Museum in the Onufriy Tower (also known as the Palatine Tower), which is located on the territory of the Kyiv-Pechersk Lavra.
As the UOJ previously reported, since June 11, 2023, representatives of the OCU have been holding memorial services for Hetman Ivan Mazepa at the Kyiv-Pechersk Lavra.