"Hierarch" of OCU: There is no unity in Ukrainian Orthodoxy
Lviv "Metropolitan" of the OCU Dmitry Rudyuk said that there is no unity in Ukrainian Orthodoxy, according to the Russian newspaper Novaya Gazeta.
In an interview with the publication, Rudyuk noted that when the OCU received autocephaly, "there was a call in the speech of the Ecumenical Patriarch to continue the dialogue with the hierarchy of the Moscow Patriarchate in Ukraine."
Dmitry Rudyuk also said that it is too early to talk about the status of the patriarchy for the OCU, because the condition for granting this status "is the unity of the entire Ukrainian Orthodoxy."
In his opinion, the main result of Patriarch Bartholomew's visit to Ukraine "will be the awareness that efforts are needed to achieve full unity of Ukrainian Orthodoxy, which is not there now."
Recall that the head of the OCU Epiphany Dumenko believes that his religious structure has already "united three branches of Ukrainian Orthodoxy."